لیزر موهای زائد

موهای زائد یکی از شایعترین علل مراجعه افراد به کلینیک های پوست و لیـزر مـی باشـد. روش هـای سنـتی تاثیری در از بین بردن فولیکول مو ندارد .

بنابراین استفاده از کرم های مو بر، اپیلاسـیون، اپی لیدی، تراشیدن، بند انداختن یا روشهای دیگر موجب بازگشت موهای ناخواسته به همان تعداد ، ضخامت و رنگ قبلی می شوند.

نکات لازم قبل از انجام لیزر موهای زائد پوست

لازم است نکات زیر را قبل از اینکه لیزر به عنوان روش درمانی خود انتخاب کنید به خاطر بسپارید. ( نکات قبل از لیزر موهای زائد )

*جهت کاهش ضخامت موها یا حذف آنها جلسات مختلف درمان (حداقل ۶جلسه) نیاز می باشد و طبق آمارهای علمی درصد تاثیر لیزر بر مو به فیزیولوژی بدن بیمار بستگی داشته و قابل پیش بینی نیست.

*درمان را در هر زمان که رشد موها مجدد شروع شود میتوان انجام داد ولذا بهتر است به فاصله یک ماه باشد .

*در هنگام عمل درد مختصری ممکن است احساس کنید.

*بعد از عمل واکنش خاصی روی پوست ایجاد نمی شودگاهی قرمزی و تورم مختصری ایجاد میشود که در عرض چند ساعت از بین می رود.

میزان موفقیت لیزر موهای زائد

موفقیت درمان موهای زائد به چهار عامل بستگی دارد: رنگ مو، تیپ پوستی (از نظر میزان روشن یا تیره بودن پوست)، ضخامت مو و بالاخره تعداد جلسات درمان.

به طور خلاصه می توان گفت بهترین نتایج از بین بردن موهای زائد با لیزرها در افراد با تیپ های پوستی پائین و رنگ پوست روشن و موهای تیره و ضخیم به دست می آید. در افراد با تیپ پوستی تیره خطر جذب بیشتر اشعه ی لیزر توسط رنگدانه های موجود در پوست و ایجاد عوارض جانبی مثل سوختگی پوست وجود دارد.

موهای سفید شده نیز فاقد ملانین بوده و اشعه ی لیزر توسط مو جذب نمی شود.

محدودیت سنی برای انجام لیزر موی زائد

در واقع هیچ محدودیت سنی برای لیزر ذکر نشده است ؛ ولی توصیه می شود شروع لیزر بعد از تکمیل پروسه رشد فرد انجام گیرد ، در غیر این صورت نیاز به جلسات متعدد افزایش می یابد .

تعداد جلسات مورد نیاز برای لیزر موهای بدن

تعداد جلسات مورد نیاز جهت کسب نتیجه دلخواه به ناحیه تحت درمان ، نوع و رنگ پوست ، سیکل رشد مو ، ضخامت ورنگ مو ، وجود یا فقدان مشکل هورمونی زمینه ای ، داروهای مصرفی ، وزن ، نژاد ، رژیم غذائی ، رعایت فواصل جلسات توصیه شده توسط پزشک ، روش های مورد استفاده قبل از شروع لیزر ، رعایت دستورالعمل های حین درمان و … دارد .درمان تا زمان رهائی از موها ادامه می یابد واین نیاز به حداقل چند جلسه درمانی دارد. بعد از بهبودی در برخی از بیماران به جلسات یادآوری لیزر با فواصل هر ۶ تا ۱۲ ماه نیاز است

. درهر جلسه لیزر کلیه موهای موجود در ناحیه درمان تخریب خواهند شد ولی باتوجه به اینکه درصد زیادی از موها در هرزمان در حالت تلوژن(غیرفعال یا خواب)هستند و لیزر تنها مو های در حال رشد را از بین می برد شما نیاز به چند جلسه درمان دارید